На Кіпрі в тренді оренда нерухомості: зростає попит

З початком нового туристичного сезону стало очевидним - нерухомість Кіпру (деякою мірою несподівано) викликала зовсім інший цільовий інтерес. Кількість бажаючих купити нерухомість на Кіпрі знизилася, а ось кількість тих, хто моніторить оренду квартир та будинків, значно збільшилася.

Іншими словами, з початку літа змінилися і тенденції ринку нерухомості, і події девелоперів. І вплинула на ситуацію зміна вектора інтересу користувача: жителі різних країн почали активно з'ясовувати, на якій ціновій позначці відтепер утримується... наприклад, студія в Гермасойє, з вікон якої відкривається вид на морську бухту. Втім, не менший інтерес викликають і невеликі квартири (1-2-3 спальні) у багатоповерхових кварталах, забудовники яких спочатку орієнтувалися на майбутніх власників золотих паспортів.

Що сталося? Чому оренда на Кіпрі раптом спричинила такий ажіотаж?

Причин тому кілька. І найочевидніша — економічна криза, що охопила світ, в яку виявилися втягнутими як великі, так і маленькі країни, як промислові монополісти, так і держави, бюджет яких формується туристичним бізнесом. Звідси і посилення умов видачі кредитів за іпотекою, на яку вимушено пішли банки Кіпру, і стрибок попиту на оренду не лише серед фізичних осіб, а й у сегменті компаній міжнародного бізнесу, у планах яких — переведення офісів та співробітників на Кіпр. 

Які корективи належить внести у свій бізнес забудовникам острова?

Сьогодні девелопери Кіпру вже оголосили про те, що значна частина проектів забудови на продаж в екстреному порядку переводиться в статус орендного житла.

Корективи, які мають бути внесені у свої плани забудовникам, позначаться на схемах виплат взятих ними кредитів. Вже тепер, як розповіли експерти порталу Brief, банки шукають можливості кредитувати проекти під оренду, а не під продаж.

Так, відомий економіст Янніс Телоніс підкреслив, що перспективи орендного сектора нерухомості сьогодні як ніколи високі, проте цей сегмент ринку потребує оперативної зміни правил. І, якщо в материковій Європі ці правила давно відпрацьовані, оскільки далеко не кожен прагнути купити, а не орендувати, житло, то на Кіпрі поки що не сформувався чіткий поділ забудовників на тих, хто будує в оренду і будує на продаж.

Як змінилася ситуація із кредитами по іпотеці?

У Кіпру розповіли, що у квітні цього року кредитів на купівлю нерухомості було видано на суму 73,1 млн. євро — на 132 млн. менше, ніж у попередньому місяці (у березні показник склав 205,1 млн.). Проте Янніс Телоніс вважає, що остаточні висновки робити рано.

«Має відстежувати тренди ще 2 або навіть 3 квартали, тоді буде ясно, чи пов'язані такі показники з орендою нерухомості. Адже на скорочення обсягів виданих кредитів впливає і стрибок цін на будівельні матеріали, на базові продукти на Кіпрі, додамо сюди погіршення психологічного клімату, яке утримує споживачів від довгострокових зобов'язань», — міркує фахівець.

Сьогодні оренда просторої студії біля моря у Гермасойє знаходиться у ціновій планці від 850 до 900 євро. А ось оренда квартири з двома спальнями у багатоповерховому будинку у прибережній лінії Лімассола коштує приблизно 6500 євро на місяць.

Підписка на розсилку