Економіка Греції прискорює темпи зростання

Прямі іноземні інвестиції у грецьку нерухомість у 2022 році наздогнали за обсягами цифри 2019 року, і це не єдиний індикатор зростання економіки країни. Так, уже у першому кварталі 2022 року UBS — швейцарський фінансовий холдинг — заявив про зміну прогнозованих показників ВВП Еллади у бік зростання. Тоді ж Міністерство фінансів країни звітувало про те, що дефіцит бюджету виявився помітно нижчим від закладеного при прийнятті головного фінансового документа країни.

На початок 2022 року UBS представляв прогнози щодо зростання ВВП Греції на рівні 4%. Але вже в першому півріччі холдинг переглянув прогноз на тлі стрімкого відновлення туристичного сектору Еллади — тепер експерти очікують на зростання до 5,7%. Саме туристична сфера є одним із ключових джерел надходжень до бюджету країни. За рахунок того, що за літо 2022 року країну відвідало навіть більше туристів, ніж у допандемійному 2019 році, Греції вдасться прискорити темпи економічного зростання. За прогнозами аналітиків, за цей туристичний сезон країні вдасться заробити понад 20 млрд євро на сфері гостинності, тоді як у 2019 році за цей же період скарбниця поповнилася лише на 18 млрд євро.

Попит на туризм і нерухомість у Греції не єдині причини того, чому в країні прискорилися темпи зростання економіки. Так, перше, що явно говорить про вищі, ніж очікувалося, показники зростання ВВП — це його стрибок на 7% у річному обчисленні вже наприкінці першого кварталу. Також у другому кварталі мінфін відзначив стабілізацію податкових надходжень, у 2022 році за перші два квартали року податків заплатили на 31% більше, ніж за той же період 2021 року. У цьому ж кварталі зростання виручки від туризму, порівняно з 2021, становило 330% у річному обчисленні.

Як внутрішні, і зовнішні інвестиції у Грецію зростають, ринок стабілізується, банки більше довіряють бізнесу і тому відновлюють кредитування. Зрозуміло, відновлення кредитування відбувається не без допомоги фінансових вливань із Фонду відновлення та стійкості ЄС. Проте і зміни у податковому законодавстві, та низку інших факторів, не могли не вплинути на перехід від стагнації до зростання.

У будь-якому випадку, цільовий показник дефіциту бюджету 5,8 млрд доларів — набагато вищий за фактичний — 1,16 млрд. Простими словами, за 7 місяців країна заробила більше і витратила менше, ніж планувала, що явно йде на користь її економічної стабільності і відкриває перспективи для подальшого зростання.

Підписка на розсилку