Щорічний податок на нерухомість у Греції: ЕНФІА

ENFIA (ЕНФІА)* — єдиний податок на нерухоме майно, яке стягується з фізичних та юридичних осіб власників нерухомості з 1 січня кожного року. Цей податок комплексний, він складається з основного та додаткового: безпосередньої ставки, що розраховується від вартості квадратного метра, та надбавки – динамічної для фізосіб, але фіксованої – для юросіб. За законом відразу після придбання нерухомості в Греції новий власник зобов'язаний подати декларацію за формою Е9*, дані якої податковий орган використовує для розрахунку ENFIA з урахуванням існуючих пільг та послаблень.

Правила розрахунку та сплати основної частини податку на нерухомість у Греції

Розмір основної частини ЕНФІА визначає якість нерухомості, а саме: кадастрова вартість об'єкта, рік побудови, метраж, поверх, район розміщення. З 2014 року, коли правила нарахування ENFIA тільки запровадили, порядок розрахунку платежу з основної частини податку кілька разів змінювався. Влада Греції постійно працює над тим, щоб власники недорогого житла платили менше податків і не ризикували через непосильний тягар залишитися без даху над головою.

На 2022 рік у Греції діють такі основні ставки податку на нерухомість:

  • €2,80/кв.м – на об'єкти, розміщені в зонах із середньою вартістю квадрата від 751 до 1500 євро;
  • €3,70/кв.м. — для зон із цінником 1501–2500 євро за метр квадратний;
  • €4,50/кв.м — податок на житло у районах, де квадрат коштує від 2501 до 3000 євро.


Сплачувати податок можна як єдиним платежем, так і на виплат — за 10 внесків. Якщо ринкова вартість об'єкта нерухомості менша за 150 тисяч євро, то її власник має право отримати до 30% знижки на податок.

З весни 2022 року в Греції запроваджено такі пільги для платників єдиного податку на нерухомість:

  • 30% знижки на щорічний платіж, якщо квартира або апартаменти коштують дешевше за 100 тисяч євро;
  • 25% знижки – якщо квартира чи апартаменти коштують у межах 100–150 тисяч євро.


Додаткова частина ЕНФІА

Додаткову частину ЕНФІА фізособи платять тільки в тому випадку, якщо об'єкт нерухомості, що знаходиться у власності, оцінюється за кадастровою вартістю дорожче, ніж у 250 тисяч євро. Розмір додаткової ставки – до 1,5% від кадастрової вартості.
Додаткова частина ЕНФІА для юридичних осіб власників нерухомості, яка не використовується в торговельній діяльності, розраховується за фіксованою ставкою: 5,5% від кожної тисячі євро кадастрової оцінки. Квадратні метри, які задіяні під торгівлю, обкладаються додатковим податком за ставкою 1%.

* Фінансовий відділ компанії Grekodom Development надає послуги для своїх клієнтів щодо подання декларацій, а також щодо сплати щорічного податку ЕНФІА. За детальною інформацією можете звернутися до спеціалістів компанії accounting@grekodom.gr

Підписка на розсилку