У Греції святкують М'ясоїд - Цікнопемпті

У середині передостаннього перед Великим Постом тижня, в четвер уся Греція наповнюється запахами смаженого на вугіллі м'яса. Всі м'ясні таверни забиті до меж. Із дворів приватних будинків теж лунають м'ясні запахи, цей день у деяких країнах називається М'ясоїд, а в Греції - Цікнопемпті.

Сьогодні за православним грецьким «розкладом» м'ясний, інакше цей день можна перекласти як "горілий четвер" або "попелястий четвер" - оскільки мова йде не просто про м'ясо, а про м'ясо, запечене на вугіллі, з димком, кіптявою, з запахом ароматного димку від підсмаженого м'ясного жирку - цікна, звідси і назва дня - цікнопемпті (пемпті - четвер).

У цей день всі їдять м'ясо, п'ють вино, веселяться, співають і танцюють. Із цього дня в Греції вступає в свій апогей святкування карнавала - аналога православної масляни. У православній традиції цей день є ніби підготовчим перед постом - поїсти м'яса про запас. Із четверга споживання м'яса починає знижуватися і останній день, коли його можна їсти - в неділю "Апокрео".

Після чого настає з понеділка сирний тиждень "Тірофагу". Свято залежить від Великодня, тому його дата змінюється щороку. У 2017 році, цей день припаде на 16 квітня.

Звичай М'ясоїда (Цікнопемпті) сягає в глиб віків, і ніхто точно не знає його походження. Однак є припущення, що свято дійшло до наших днів від вакхічних фестивалів древніх греків і римлян.

Підписка на розсилку