День ОХІ в Греції: історія свята

У Греції багато яскравих і хвилюючих національних свят, але найбільш шанованим є День ОХІ, який відзначається 28 жовтня.

У свята своя передісторія - 28 жовтень 1940 року Греція відповіла відмовою на пропозицію Муссоліні підтримати фашистський режим. «ОХІ» в перекладі з грецького означає «ні». Таким чином, жителі невеликої острівної держави висловили свою громадянську позицію, вони відмовилися підтримувати диктатора заради сумнівного світу, країна офіційно вступила у війну.

Протистояння італійським військам тривало без малого сім місяців. Перелом у військовій кампанії намітився навесні 1941 року, коли Муссоліні отримав підкріплення з боку Німеччини. У підсумку на три роки Греція опинилася окупована фашистами. Однак семимісячне протистояння жителів країни італійським та німецьким фашистам важко переоцінити. Завдяки цьому сили противника були розосереджені на Балканах, що змінило хід Другої світової війни і, зокрема, поставило під загрозу реалізацію знаменитого плану Барбаросса.

Сьогодні греки не особливо замислюються над тим, як їх протистояння відбилося на світовій історії. Але вони з вдячністю згадують захисників країни, зокрема, бійців 8 іоанненської дивізії, які взяли на себе перший удар окупантів. На їхню честь щороку 28 жовтня греки закривають школи і магазини, клуби і бібліотеки, щоб вийти на вулиці своїх міст і приєднатися до масових ходів. Парад на честь Дня ОХІ - обов'язковий атрибут цього національного свята. Ще одна важлива складова Дня ОХІ - масові народні гуляння в парках і скверах, де на відкритих майданчиках влаштовуються танці та спортивні змагання, а зелені галявини перетворюються на вуличні кафе.

Цього дня 28 жовтня не тільки святкують важливе для країни подію, але і згадують усіх тих, хто боровся за незалежність Греції в роки Другої світової війни. У всіх грецьких храмах, навіть за межами країни, проходять поминальні служби і подячні молебні - люди славлять Христа за те, що той дарував їм перемогу над фашизмом. Незважаючи на те, що очевидців подій 80-річної давності вже практично не залишилося, жителі Греції пам'ятають, як важливо сказати «ні» тим, хто зазіхає на незалежність країни і кожної людини окремо.

Але в цьому році всі заходи в Греції будуть обмежені в зв'язку з пандемією, проте це не означає, що греки не пам'ятають свою історію. 28 жовтня залишається вихідним днем ​​по всій країні.

Офіційний представник уряду Стеліос Петсас оголосив, що в цьому році парад 28 жовтня, в День «Охі», чи не відбудеться через коронавірус. Як пояснив пан Петсас, таке рішення прем'єр-міністра. Воно було очікуваним, оскільки пандемія наростає, а заходи соціального дистанціювання не дотримуються.

Підписка на розсилку