Освіта на Кіпрі

Кіпр нерідко вибирають для отримання якісної європейської освіти, традиції якого тісно пов'язані з британськими школами і системою навчання в цілому. Крім того, острів цікавий не тільки для тимчасової поїздки на навчання в ВНЗ або для популярної мовної практики. Купуючи житло на Кіпрі і вибираючи острів як місце проживання, можна бути впевненим у хороших освітніх перспективах для дітей: усі рівні освіти тут мають міцну, гідну основу, відкривають сучасні можливості для подальшого навчання в престижних європейських ВНЗ або для життя і роботи на самому острові.

Початкова і середня освіта

Державні грецькі школи

Державна початкова і середня освіта на Кіпрі  це система знань високого рівня. Викладачі кваліфіковані, шкільні будівлі естетичні, розташуванню шкіл відведені зручні, престижні ділянки. Держава витрачає на освітні потреби 7% від ВВП. За цим показником Кіпр - один з лідерів Євросоюзу (поряд з такими країнами, як Данія і Швеція). Два базових етапи навчання - початковий і середній - складають 12 років. Діти вступають до школи в 6 років і закінчують її в 18-річному віці: 6 років навчаються в початковій школі та 6 років в середній школі.

Англійські приватні школи

Державні школи безкоштовні, дають хорошу підготовку, в тому числі з іноземних мов, насамперед англійської. Разом із тим іноземні батьки беруть до уваги і той факт, що навчання ведеться грецькою мовою; вибирають для дітей державні школи тільки ті батьки, які налаштовані зв'язати життя сім'ї з Кіпром і Грецією, з грецькою мовою і культурою.

Інша частина батьків відправляє дітей у приватні школи. На Кіпрі діють прекрасні англійські і російські школи. В яку ж віддати дитину? Це залежить від того, де в майбутньому дитина буде отримувати вищу освіту. Якщо планується вступ до ВНЗ Росії (або іншої країни СНД), логічно вибрати російську школу. Якщо ж метою є британський (або інший європейський) університет  краще англійська школа.

Більшість російськомовних батьків на Кіпрі обирає другий варіант. Але це не означає, що діти будуть недостатньо володіти рідною, російською мовою. По-перше, російський викладається в англійських школах російськими вчителями як друга мова. По-друге, дитина може повноцінно вивчити російську мову, російську літературу та історію, відвідуючи екстернат в російській школі. Є і третій варіант: заняття з приватним педагогом-русистом.

Деякі побоюються віддавати дитину в англійську школу, вважаючи, що дитина недостатньо володіє цією мовою. Однак в англійських школах навчаються діти різних національностей. Вони надходять в школи в різному віці і з різним початковим рівнем володіння англійською мовою. Нерідкі ситуації, коли в англійську школу надходить підліток 14-15 років зі слабкою англійською. Досвідчені шкільні викладачі знають, як залучити таких дітей у процес навчання без стресу. Атмосфера співпраці між викладачами і учнями, добрі відносини серед учнів, відсутність агресивної поведінки серед учнів  гідність англійських шкіл на Кіпрі.


Кіпр пропонує прекрасні можливості для отримання якісної освіти за національною шкільною програмою Великої Британії. У всіх великих містах Кіпру (Нікосія, Лімасол, Ларнака, Пафос) працюють англійські школи, що надають повний цикл початкової та середньої освіти. Найбільша кількість англійських шкіл розташована в Лімасолі.

Найбільш відомі англійські школи:

  • TheEnglishSchool (Нікосія)
  • The Heritage Private School (Лімасол)
  • American Academy Larnaca (Ларнака)
  • International School of Paphos (Пафос).

Навчання триває 13 років. Діти вступають до школи у віці 5 років. Початкове навчання триває 6 років, середнє - ще 7 років. Підлітки закінчують школу в 18-річному віці. За підсумками 5 років навчання в середній школі учні складають іспити і отримують Загальне свідоцтво про середню освіту (General Certificate of Secondary Education - GCSE). Протягом останніх двох років навчання в середній школі зайняті підготовкою до вступу в університет. При закінченні школи учні складають іспити A-levels. Отримані на цих іспитах результати є основою для зарахування в британські університети.

Варто також відзначити, що при англійських приватних школах функціонують дитячі садки. Діти ходять в них три роки, починаючи з 2-річного віку. Останній рік дитячого садка є підготовчим для початкової школи. 

Приватні англійські школи ведуть навчання на платній основі, проте воно порівняно недороге. Рік навчання в молодших класах коштує близько 3,5 тис. євро, в останніх класах - близько 7-8 тис. євро. 

Російські приватні школи

На Кіпрі є кілька російських шкіл. Дві школи (LITC і Школа Піфагора) розташовані в Лімасолі. У Нікосії діє російська школа при посольстві. Також варто відзначити, що російська школа є в Пафосі, але, на відміну від названих раніше шкіл, невелика; в ній навчаються лише кілька десятків учнів. В майбутньому планується відкриття російської школи в Ларнаці.

Навчання ведеться за державними російськими навчальним програмам. Випускники шкіл отримують російський атестат. Навчання триває 11 років.

Російські школи на Кіпрі  платні. Навчання дешевше, ніж в англійських школах. Рік навчання коштує близько 3-3,5 тис. євро.

Вища освіта

Варто зазначити, що Кіпр лідирує серед країн Євросоюзу за процентним співвідношенням жителів, які мають вищу освіту, серед працездатного населення. Учні, які закінчили середню школу на Кіпрі, мають вибір: отримати вищу освіту в європейських (насамперед, британських) університетах або ж у вищих навчальних закладах Кіпру.

Рівень кіпрських університетів  середньоєвропейський. Держава проводить активну політику щодо подальшого вдосконалення вищої освіти. Як результат, в останні роки швидко зростає число іноземних студентів, які навчаються на Кіпрі. Вже зараз на Кіпрі представлені сильні програми, за якими приїжджають і абітурієнти з інших країн, причому і тих країн, де рівень освіти традиційно високий. Серед затребуваних «кіпрських» спеціальностей - морська справа і суміжні дисципліни.

На Кіпрі є як державні, так і приватні вищі навчальні заклади.

Державних університетів три:

  • University of Cyprus (Нікосія)
  • Cyprus University of Technology (Лімасол)
  • Open University of Cyprus (Нікосія)

Крім того, у всіх великих містах Кіпру діють приватні університети: UniversityofNicosia, FrederickUniversity, NeapolisUniversity і інші.

Відзначимо і такий факт: із 2012 р. в Ларнаці почав роботу перший на Кіпрі британський університет  UcLan Cyprus, філія відомого англійського Університету Центрального Ланкашира. Університет пропонує навчання на таких факультетах: бізнесу і менеджменту; юридичному; обчислювальної техніки і математики.

Підписка на розсилку