В Афінах знайдені рідкісні поховання.

В середині січня археологи, які проводять розкопки в афінському районі Фалерон, представили Центральній археологічній раді Греції знахідку, яку самі характеризують як "надзвичайно цінну".

З 2011 року в Фаліроні ведуться рятувальні розкопки - в цьому прибережному районі будується новий культурний центр, парк і штучний канал, так що археологи отримали в своє розпорядження величезну територію для дослідження, більше 3000 квадратних метрів.

У наші дні Фалірон відомий як найближчий до центру Афін міський пляж. Однак в давнину в цій місцевості - тоді вона називалася Фалерон або Фалер - перебував перший афінський порт (до облаштування головного порту в Піреї в 483 році до нашої ери). Прибережна територія була щільно заселена, а також, на думку багатьох істориків, саме в Фалероні був розташований стародавнє афінський іподром.

Серед перших знахідок археологів були мощена дорога, міст, колодязь, майстерні - свідоцтва життя небагатого, але досить великого і жвавого поселення. Рік по тому вчені натрапили на велике кладовище. Знахідка не сама несподівана, тим більше для такого густонаселеного району, яким був древній Фалірон. Однак керівник розкопок Стелла Хрісулакі, директор 26-го ефората доісторичних і класичних старожитностей, називає цей некрополь "звичайним кладовищем, де постійно трапляються дивні і незвичайні знахідки".

Одна з таких знахідок і була нещодавно представлена ​​Центральній археологічній раді Греції. Йдеться про прекрасно збережений кістяк коня, повідомляє грецьке агентство ANA-MPA.

"За час розкопок некрополя в Фаліроні ми виявили чотири кінних поховання, що містять як повні, так і частково збережені скелети коней. Поховання тварин на людському кладовищі не така вже й рідкість (всього на Фаліроні було знайдено близько 20 поховань тварин - прим. ред.). унікальність знахідки в іншому: разюча ступінь збереження знайденого скелета, часом не зворушило навіть копита коня. Ця знахідка має величезне значення для зооархеологіі як унікальний об'єкт для майбутніх досліджень. Отримавши в своє розпорядження таку кількість останків - а кістяки чотирьох коней це дуже багато! - вчені зможуть зробити нові відкриття в області еволюції виду і розвитку порід коней. З цієї точки зору наша знахідка має надзвичайну цінність ", - пояснила керівник розкопок Стелла Хрісулакі.

Хрісулакі не раз говорила, що Фаліронській некрополь НЕ перестає дивувати археологів, хоча всім уже пора звикнути до того, що "тут постійно трапляються неймовірні знахідки".

За словами Хрісулакі, це місце служило звичайним кладовищем для жителів сусідніх поселень. Незвичайним його робить інтенсивність і тривалість використання - хронологія поховань розтягнулася на кілька століть, з VII по IV століття до нашої ери, від архаїчного до елліністичного періоду в історії Греції.
Фаліронскій некрополь виявився "заселений" не менше густо, ніж прилеглі житлові райони. Кладовище надзвичайно багатошарово, на площі близько 900 квадратних метрів на різній глибині виявлено більше тисячі поховань різних типів, від кремують тел і братських могил до поховання в саркофазі (труні), виточені з цільного стовбура дерева.

Людські останки орієнтовані буквально у всіх напрямках, ніякого однаковості на кшталт "покійні поховані головою на схід" не спостерігається. Завдяки особливостям місцевої піщаного ґрунту, останки і пов'язані з ними предмети (похоронні урни, ритуальні підношення, особисті речі) добре збереглися - навіть скелети тих, хто був залишений на кладовищі без поховання, що абсолютно не типово для тієї епохи. Наприклад, були виявлені останки людини зі слідами сильних побоїв, якого або залишили тут вмирати, або кинули на кладовищі вже мертвим. Інша дивна знахідка - скелет з руками, скутими залізним ланцюгом або кайданами.

Стелла Хрісулакі привела ще один приклад незвичайної знахідки. У могилі лежали два скелети - ймовірно, закохані або подружня пара - міцно тримали один одного за руки. Судячи з усього, чоловік і жінка померли разом, в один час, а трупне задубіння і подальше поховання навічно "зафіксували" передсмертний стан їх рук.

За попередніми оцінками, всі знайдені останки належали людям небагатим, типових мешканців портового і ремісничого району Фалірон. Багато скелети зберегли свідоцтва важкої праці або недоїдання.

За своїми розмірами, кількістю поховань і тривалості використання Фаліронскій некрополь можна назвати найбільшим на території стародавньої Аттики. Проте зберігати саме кладовище не будуть: без поховань воно являє собою, за словами археологів, "просто дірки в землі". Будівельні роботи продовжаться, а всі знайдені при розкопках останки і артефакти будуть відправлені в лабораторії для подальшого дослідження. Можливо, частина знахідок включать в експозицію майбутнього культурного центру. В середині січня археологи, провідні розкопки в афінському районі Фалірон, представили Центральному археологічного раді Греції знахідку, яку самі характеризують як "надзвичайно цінну".

 

Підписка на розсилку