День ОХІ

День Охі (грец. Επέτειος του «'Οχι» - річниця «Ні») - державне свято в Греції, який відзначається 28 жовтня в пам'ять про відхилення ультиматуму, пред'явленого Італією грецькому прем'єр-міністру (який правив з 4 серпня 1936 року по 29 січня 1941 року) Іоаннісу Метаксасу 28 жовтня 1940 року. Грецьке слово «όχι», що позначає «ні», вимовляється з наголосом на «о» і звучить як «όхі».

Згідно ультиматуму, який був пред'явлений Метаксасу італійським послом в Греції, Еммануеле Грацці, на світанку 28 жовтня 1940 року після суперечок в німецькому посольстві в Афінах, грецькому уряду було пред'явлено вимогу дозволити італійським військам увійти на територію Греції і зайняти "стратегічні позиції» (порти, аеродроми та ін.) або, в іншому випадку, була б оголошена війна. Як стверджують, відповідь була короткою: «όχι», тобто «ні». Вранці 28 жовтня грецьке населення, незалежно від політиків, вийшло на вулиці, скандуючи «Охі». З 1942 року цей день відзначається як день Охі. Багато вчених вважають політичне підґрунтя «Охі» спотворенням інформації, вказуючи на те, що реальною відповіддю була французька фраза «Alors, c'est la guerre» («Отже, це війна»). У відповідь на відмову Метаксаса італійські війська, розташовані на території Албанії, вже окупованої на той час Італією, о 5:30 ранку атакували грецькі прикордонні пункти. Відповідь Метаксаса ознаменував вступ Греції в Другу світову війну.

З тих пір, 28 жовтня офіційно визнаний в усіх регіонах Греції національним святом. Всюди проходять урочисті церемонії, присвячені пам'яті загиблих героїв грецького Опору, звучать урочиста музика і слова подяки предкам, які віддали життя за незалежність і процвітання Батьківщини.

Підписка на розсилку