Як святкують Різдво в Греції

Православна Греція давно вже перейшла на григоріанський календар, за яким і відзначає Різдво одночасно з усім західним християнським світом у ніч з 24 на 25 грудня.

Хрещені батьки на Різдво обов'язково дарують подарунки своїм хрещеникам і ведуть їх до церкви, а вся країна прикрашається фігурками Святого Сімейства, ошатними ялинками і світяться корабликами. Ціни в грецьких магазинах опускаються до критичної позначки, а в таксі і в пунктах харчування, навпаки, з'являються націнки - так званий «різдвяний подарунок».

Хто дійсно заробляє хороші гроші на Різдво в Греції, так це діти. Незалежно від наявності слуху і голосу, вони розучують «каланда» - різдвяні пісеньки, прототип «колядок», - і, акомпануючи собі на металевому трикутнику, ощасливлюють своєю появою всіх сусідів, включаючи місцеві магазинчики, закусочні і навіть офіси. У докризові часи їх гонорар від кожного дорослого оцінювався в суму від 5 до 20 євро.

У Греції також прийнято обмінюватися «фотіками». Фотіки - це шампури з нанизаними на них фруктами. Зазвичай використовують апельсини, інжир, яблука, льодяники. Нагорі встановлюють символ світла і надії - свічку.

До сих пір збереглася інша традиція - це чистка домашнього каміна. Це робилося для того, щоб начисто вичистити всю золу з минулого року, димохід і трубу для того, щоб злі духи і демони не змогли увійти в будинок у новому році. Напередодні Різдва, ввечері навколо каміна збирається вся родина, глава сім'ї запалює вогонь з дров, нарубаних від дерева Христа. Як каже народне повір'я, поки горить це дерево - Христу стає тепло в холодній Віфлеємській печері. У кожному будинку намагалися зробити так, щоб дров від цього дерева вистачало б до Водохрещенських свят - "Та Фота".

Підписка на розсилку