До Греції повернулися три реліквії

До Греції повернулися три унікальні реліквії, незаконно вивезені в 1979 році. Вони датуються XVIII століттям. До того, як історичні артефакти опинилися в одній із бібліотек, вони знаходилися в області Ахайя в монастирі Панагія Хрізопігі (Moni Genethlion Theotokou Chrisopodaritissis) або Верхньому монастирі.

У документах було знайдено підтвердження, що реліквії вивезли без законних на те підстав. Історичні записи передали в грецьке посольство, яке знаходиться в Лондоні. Цією інформацією поділилося Міністерство культури і спорту Грецької Республіки.

Дві реліквії – це були (документи з печаткою), які видали два Вселенських патріархи Константинопольських у XVIII столітті. Одна з них була підписана в 1786 році Прокопієм I, а другий документ датується 1 798 роком. Його автором є Григорій V. У булах йдеться про патріархальну гідність монастиря в Ахайе. Третя реліквія - турецький указ XVIII століття.

Історія виявлення реліквій

Історичні цінності були виявлені в Великій Британії в 2016 році. Головне управління археологічних старожитностей при Мінкультури і спорту Грецької Республіки одразу підготувало всі необхідні документи для звернення до уповноваженого британського відомства. З наданих доказів було зрозуміло, що реліквії вилучили з монастиря без законних на те підстав і нелегально вивезли з країни. Греція зажадала повернення артефактів.

Британська сторона негайно відреагувала на ситуацію. Керівництво бібліотеки, в якій були виявлені історичні документи, уважно вивчило ситуацію і дійшло висновку про справедливість вимог Грецької Республіки. Після цього почалися перемовини щодо безпечного повернення реліквій на законне місце. Міністерство культури і спорту Греції задоволене реакцією Великої Британії. На думку представників відомства, таким способом Сполучене Королівство продемонструвало на практиці свою зацікавленість у захисті культурної спадщини.

Успішні історії

Раніше Греції вдавалося домагатися повернення й інших артефактів. Наприклад, восени минулого року Велика Британія повернула мармурову стелу античних часів, яка була знайдена під час розкопок стародавнього кладовища в регіоні Аттика. Цю реліквію також вивезли з країни без законних підстав. Виявили історичну цінність на аукціоні Sotheby's. Домогтися зняття стели з торгів вдалося тільки за допомогою міжнародних судових органів. Зараз артефакт знаходиться в Національному археологічному музеї в Афінах.

Але Велика Британія не завжди йде на поступки і повертає Греції скарби. Наприклад, щодо мармурових шедеврів Парфенона з Британського музею Сполучене Королівство відповіло відмовою, оскільки покупка артефактів була законною. Алексіс Ціпрас ж наполягає, що ці цінності є національним надбанням Греції і повинні знаходитися в Парфеноні. Можливо, одного разу шедеври теж повернуться на свою історичну батьківщину.

Підписка на розсилку