Нерухомість: шість змін, які будуть введені восени для власників нерухомості

Нова модель для продовження зниженої орендної плати, яка супроводжується податковим бонусом для власників нерухомості, добровільно знижують орендну плату на комерційну нерухомість; оновлення всіх договорів оренди; нова кадастрова вартість в 10.500 районах по всій країні і поширення, щонайменше, ще на 3.000 нових районів; зниження єдиного податку на нерухомість (ENFIA) за 2021, а також проведення через нотаріуса в електронному вигляді угод з переоформлення права власності, батьківської передачі права власності і даруванню автомобілів представляє новий сценарій в галузі нерухомості та податків, що обтяжують нерухоме майно з осені.

За даними, фінансове управління уряду розробило систему, яка буде впроваджена для підтримки заходів обов'язкового зниження орендної плати до 40% для галузей, які найбільше постраждали від кризи коронавірусу, таких як туризм і громадське харчування. Водночас готуються податкові послаблення для власників нерухомості, які за погодженням зі своїми орендарями знизять орендну плату до 40%. Очікується, що до кінця року оцінювачі нерухомості відновлять свою роботу над визначенням нової кадастрової вартості об'єктів нерухомості, яка буде активована влітку 2021 року. Одразу після закінчення пандемії уряд приступить до нового зниження єдиного податку на нерухомість (ENFIA) в середньому на 8-10%. Це було заплановано на поточний рік, однак через спалах коронавірусу міністерству фінансів довелося відкласти ці зміна до кращих часів.

Зокрема, нове середовище, що формується для власників нерухомості, складається з таких змін:

1. Оренда

Міністерство фінансів готує нову систему збереження зниженої орендної плати, оскільки 31 серпня закінчився термін дії обов'язкового скорочення орендної плати на 40% в секторах громадського харчування, туризму, транспорту, культури та спорту. Для секторів, які найбільше постраждали від кризи коронавірусу, а саме туризм і громадське харчування, а також, можливо, для інших секторів, продовження даного врегулювання буде обов'язковим. На весь час обов'язкового зниження орендної плати, власники нерухомості мають право на відшкодування податку в розмірі 30% від втраченого ними доходу.

«Ми хочемо, щоб обов'язкове зниження оренди не було продовжене надовго», - каже Хрістос Стайкурас, відзначаючи, що уряд орієнтується на «змішану» систему обов'язкового і добровільного зниження орендної плати в певних секторах. Цей захід стосуватиметься оренди комерційної нерухомості, а не житлової, а, зокрема, розглядається в тих випадках, коли між орендодавцями та орендарями є угода про мотивацію орендодавців приступити до зниження орендної плати. Згідно з інформацією, орендодавці, які погодили зниження орендної плати зі своїми орендарями, отримають податкові відрахування. Відсоток знижки буде залежати від різниці в орендній платі, яку узгодять орендодавці та орендарі.
Відзначається, що Всегрецька федерація власників нерухомості (POMIDA) запропонувала повністю скасувати обов'язкове зниження орендної плати на 40%, яке діє на сьогоднішній день і до кінця серпня в галузі громадського харчування, туризму, культури, спорту і транспорту, і продовжити підтримку відшкодування податку в розмірі 30% від втраченого доходу для власників і орендарів, добровільно погоджуються на знижку до 40%.

2. Договори оренди

Платники податків, які здають в оренду нерухомість, повинні до 30 вересня 2020 року подати через портал Незалежного органу державних доходів (AADE) декларацію на діючі і минулі договори оренди, вперше заявивши про оренду, яка мала місце до 2014 року і ніколи не декларувалася. Декларації подаються без санкцій.

3. Кадастрова вартість

Спалах коронавірусу призупинила процес перегляду кадастрової вартості об'єктів нерухомості, розпочатий міністерством фінансів на початку року за допомогою оцінювачів нерухомості. У наступному році, в залежності від розвитку подій на фронті пандемії, буде запущений план по прирівнювання кадастрової вартості до комерційних цін. Приватним оцінювачам доведеться переписати ціни в багатьох частинах країни, оскільки пандемія перевернула карту нерухомості, знизивши вартість нерухомості до більш низьких рівнів. Звіти, які нададуть оцінювачі за новою кадастрової вартості більш ніж в 10 000 районах по всій країні, не зобов'язують фінансове управління. Пропозиції будуть профільтровані спеціальною робочою групою, створеною при Міністерстві фінансів. Нові ціни будуть дійсні для розрахунку єдиного податку на нерухомість (ENFIA) за 2021 рік, а з 1 січня 2022 року - для переоформлення нерухомості.

4. Ціни на зони

Очікується, що ціни на зони вперше будуть введені як мінімум в 3.000 районах по всій країні, які вперше стануть частиною системи кадастрової вартості. В основному це райони, які забудовувалися житловою та туристичною нерухомістю, але розглядаються податковими органами як зони поза генерального плану і поселення, тобто з низькою вартістю ділянок. З їх включенням в кадастрову систему оподатковуваний матеріал буде значно збільшений, і з'явиться фіскальний простір, щоб в значній мірі покрити пробіл в єдиному податку на нерухомість (ENFIA).

5. Податок на нерухомість (ΕΝΦΙΑ) за 2021

Очікується, що влітку наступного року буде активовано нове зниження податку на нерухомість (ENFIA) на 8%-10% в поєднанні з новою кадастровою вартістю. Це і запланували на поточний рік, але через пандемію відклали. Також очікується, що нове зниження єдиного податку на нерухомість (ENFIA) усуне податковий тягар, який виникне в результаті збільшення кадастрової вартості нерухомості в багатьох регіонах країни, де розрив між сумами, що враховуються податковою інспекцією, і кадастровою вартістю залишається досить таки великим навіть після перегляду кадастрової вартості в червні 2018 року. У будь-якому випадку ключову роль щодо величини податку на нерухомість в наступному році будуть грати нові ціни на зони.

Обтяження очікують платників податків, які володіють нерухомістю в елітних регіонах, а саме на островах і в туристичних зонах, які будуть вперше включені в кадастрову систему. В основному це платники податків, які володіють дорогою нерухомістю, яка в даний час знаходиться на Міконосі, Санторіні, Корфу, а також в дорогих районах Аттики і майже не обкладається податком, а платники податків платять такий же податок на нерухомість (ENFIA) як платники податків, які мають квартири в Каліфеї.

6. Електронні угоди з переоформлення нерухомості

Після того, як Незалежний орган державних доходів (AADE) покінчив із чергами, що мають місце в податковій інспекції для переоформлення нерухомості шляхом подачі декларацій до податкової інспекції через електронну пошту, кур'єром або рекомендованим листом, наступний крок буде зроблений в 2021 році. Всі види переоформлення нерухомості будуть здійснюватися у вигляді електронних угод, що проводяться в нотаріальній конторі, з подачею декларацій на податок на переоформлення повністю в цифровому форматі.

Підписка на розсилку