Свято Хрещення в Греції: обряди і традиції

фотографія, джерело ΑΠΕ-ΜΠΕ

Головне свято християн - Хрещення Господнє - у Греції проводиться шостого січня. Це свято вважається завершенням дванадцятиденного різдвяного періоду, який починається 25 грудня. Традиційно святкування розпочинається напередодні, 5 січня, з вечірньої служби у храмах та церквах. Після того як служба закінчилася, священик з хрестом обходить будинки парафії, окроплюючи житла святою водою.

Хрещення Господнє також називають святом Богоявлення (Феофанія), оскільки саме за Хрещення Господа світ побачив Пресвяту Трійцю. Як свідчать Євангелія, під час Хрещення Сина на Ісуса зійшов Святий Дух в образі голуба, а Голос Бога Отця сповістив: «Це Син Мій Улюблений, у якому Моє благовоління».

У Греції Богоявлення – державне свято та вихідний день. А ще це останнє зимове свято, коли діти співають колядки та отримують кишенькові гроші.

У грецьких храмах та церквах цього дня проводяться спеціальні служби, після яких священики та парафіяни вирушають до водойм — тут проводять обряд водосвяття, занурюючи хрест у воду. Обряд приваблює величезну кількість народу, і практично завжди з'являються сміливці, що стрибають у крижану воду за хрестом, — вважається, що тим, кому вдасться першим добратися до Хреста, такий вчинок принесе благословення Господнє, а з ним успіх на весь наступний рік.

У дворах церков та храмів 6 січня завжди багатолюдно – люди приходять за святою водою. Втім, якщо в це свято ви не можете прийти на службу, можна взяти воду з будь-якої водойми — така вода також матиме цілющу силу. Вважається, що в день Хрещення Господнього всі води світу – озера та струмки, річки та моря – освячуються. Водохрещенська вода підходить не тільки для пиття: нею омивають рани, освячують своє житло, чекаючи в майбутньому спокою та благополуччя в будинку.

Головна церемонія Водоосвячення у країні проводиться у містечку Пірей. Священнослужителі портовою набережною прямують до причалу і несуть головний хрест, святі ікони - всю процесію супроводжують військові моряки та оркестр. На причалі їх уже чекають: військові кораблі вишиковуються півколом і гудуть, доки хрест занурюється у воду. Залучення кораблів у свято – давня традиція у Греції: вважається, що освячення морських вод благословляє водні шляхи.

Молебні відбуваються не тільки в столичній гавані Пірей, але також в інших головних морських портах країни, у містах Волос, Патри та інших, на всіх островах, у Термічній затоці, розташованій у Салоніках.

Підписка на розсилку