Образ міфічної Горгони

Образ міфічної Горгони: від монет Стародавньої Греції до наших днів. 

Міф про Горгони розповідає про трьох сестер (Медузу, Сфено і Евріалу), найбільш відомою з яких є Медуза. Спочатку вони були красивими дівчатами, яких потім перетворила в огидних монстрів розгнівана Афіна.

Жахливим сестрам приписують здатність перетворювати людину в камінь одним поглядом. На більшості монет, амулетів і предметів мистецтва із зображенням Горгони зазвичай зустрічається тільки одна, яка вважається поєднанням усіх трьох жінок, - Медуза.

Горгонейон (малюнок або амулет із зображенням голови Горгони) вперше з'явився в грецькому мистецтві в VIII столітті до нашої ери. Приклади робіт із обличчям Горгони були знайдені на Паросі і в Тиринфі. Литовський археолог Марія Гімбутас вважає, що особа Горгони насправді вперше з'явилося набагато раніше - приблизно в 6000 до н.е. на керамічній масці культури Сескло. У Стародавній Греції Горгону зображували на унікальних амулетах, що давали тому, хто носить особливий захист. Вважалося, що навіть боги, Афіна і Зевс, носили ці захисні амулети.

Гомер, давньогрецький автор, який написав «Іліаду», принаймні чотири рази згадує в своїх творах Горгону. У ранніх роботах Горгону описували, як дуже некрасиву жінку з іклами, висунутим язиком і очима, які дивляться прямо на глядача. Це було дуже незвично для грецького мистецтва - зображувати обличчя подібним чином. На той час, як обличчя Горгони почали зображати на грецьких вазах у V столітті до нашої ери, воно було вже менш страшним і грізним. Ікла зникли, а волосся-змії стали більш стилізованими, ніж реалістичними.

У грецьких храмах Коринфа і околиць, що датуються VI століттям до нашої ери, були знайдені горгонейони у вигляді левових масок. На Сицилії горгонейони були виявлені на фронтонах будинків - хорошим прикладом є храм Аполлона в Сиракузах. До 500 р до н.е. подібних зображень стало менше на фасадах будівель, але вони все ще зустрічалися на дахах невеликих будівель у вигляді антефіксів.

Образ Горгони не обмежується використанням його на будівлях, він зустрічався на одязі, зброї, посуді, а також на монетах, знайдених під час розкопок у 37 різних містах від Етрурії до Чорного моря. Насправді, зображення Горгони на древніх грошах зустрічалося настільки часто, що, мабуть, частіше можна було знайти тільки обличчя головних олімпійських богів. Її зображення можна знайти на монетах із бронзи, срібла, електрума і золота (більшість із них були викарбувані, але деякі були відлиті). Також Горгона з'являлася і на римських монетах, як правило, на щиті, плечі або грудях імператора. Не менш часто Горгони можна було знайти на мозаїці, як на підлозі, так і на стінах.

Образ Медуз тривожить і сьогодні.

Зображення голови Горгони в основному мали біля входу, щоб вона охороняла будинок. Стародавні греки вірили, що її образ може запобігти будь-які випадки. Горгона була популярною не тільки в Древній Греції, а й в християнські часи - в основному, в Візантії, а пізніше серед італійських художників епохи Відродження. Сьогодні вона як і раніше час від часу з'являється в сучасній літературі.

 

 

Підписка на розсилку