Як живуть на Афоні сьогодні

Як живуть на Афоні сьогодні

Афанасій Зоітакіс - історик, головний редактор сайту Agionoros.ru (Свята Гора) і співробітник однойменного видавництва, яке публікує російською мовою книги афонських старців. Зоітакіс розповів, чим живе сьогодні Свята Гора, як вона протистоїть Євросоюзу і вірить пророцтву своїх старців.

Афон і Євросоюз

- Грецька преса знову пише про те, що Євросоюз хоче скасувати аватон - давнє правило, яке забороняє доступ жінок на Афон. Наскільки зняття аватону можливо сьогодні, на ваш погляд?

- У новині про скасування аватону не було інформаційного приводу. Говорячи про це в черговий раз, в пресі не привели ніякої конкретної інформації - ні висловлювань чиновників, ні якихось рішень Європарламенту, ПАРЄ або інших організацій. Розмова йшла в тому дусі, що після ухвалення закону про легалізацію одностатевих союзів, в Греції буде проводитися подальша поетапна дехристиянізація - і, можливо, в перспективі одним з її етапів стане відміна аватону.

Остання історія, пов'язана зі спробою скасувати це древнє правило, датована початком нульових років. Тоді в Європарламенті за скасування висловилися 274 депутата, 269 були проти і ще 14 чоловік утрималися. І ще десь рік тому ходили чутки, що нібито Всесвітня рада церков проголосував за зняття аватон, але це виявилося інформацією недостовірною.

Фактів, які говорять про те, що скасування аватону готують найближчим часом, зараз немає. Більш того, зараз це неможливо, оскільки призведе до дуже великого резонансу і протестам всередині Греції. Статус Афона захищений 105 статтею грецької конституції і цілим рядом угод між Грецією та ЄС. Юридично земля Афона належить двадцяти монастирях - монахи мають право обмежити право в'їзду на Святу Гору тим, для кого вважатимуть це за потрібне. Питання про зняття аватону можна порівняти з такою ситуацією: у вас є 3-кімнатна квартира, і тут приходить постанову мерії, що вам потрібно підселити до себе ще трьох осіб.

- А якщо говорити про довгострокову перспективу - яка вона?

- Звичайно, питання про зняття аватону рано чи пізно поставлять на обговорення. Але до цього потрібно демонтувати ще багато інших речей в Греції - наприклад, в лікарнях і в будівлях судів в Греції висять ікони. Поступово їх вже починають прибирати: буквально днями в богословському факультеті університету в Салоніках факультету зняли ікону Христа нехай буде зі входу і забрали подалі від очей, на четвертий поверх, незважаючи на протести ряду педагогів і студентів. Процес секуляризації йде в Європі, і Афон, безумовно, стане метою атаки. Але не зараз- пізніше.

- Ряд афонських монастирів отримує фінансову допомогу Євросоюзу в справах реставрації. Наскільки вони стають залежними від ЄС через це?

- На даний момент, спроб прямого тиску, спроб щось нав'язати монастирям, не було. Але я не виключаю, що подібне може статися в майбутньому.

На самому Афоні з цього приводу різні думки. Наприклад, монастир Монастир Констамоніту принципово відмовився від фінансової допомоги з боку ЄС. Вони відкрито декларували: ми боїмося, ми побоюємося скасування аватон, і не хочемо отримати від ЄС жодного цента, щоб не впасти в залежність. Інші монастирі загрози в цьому не побачили або порахували, що вона на даний момент неактуальна.

Питання це тісно пов'язаний з питанням ставлення до сучасних технологій на Афоні. На наших очах відбулася технологічна революція - з'явилися інтернет, транспорт, інфраструктура. На Афоні різні точки зору на те, як ставитися до прогресу технологій, наскільки це сумісно з чернецтвом і наскільки можна відтворювати монастирі - в тій величній формі і на тому технологічному рівні, як це часто відбувається зараз.

На даний момент Кінот штучно обмежує розвиток транспортної інфраструктури, асфальтування, використання транспорту. У багатьох монастирях монахи зовсім не користуються інтернетом, мобільними телефонами - і, наприклад, ті ж учні старця Паїсія сьогодні обмежуються мінімумом засобів: у них навіть немає насоса, щоб качати воду: її дістають вручну, як це робили в усі віки. Ставлення до технологій обережне. І таке ж воно до питання про фінансову допомогу ЄС.

Посилання

Підписка на розсилку