КУПІВЛЯ НЕРУХОМОСТІ І ТАК ЗВАНІ "ЧЕРВОНІ КРЕДИТИ": НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ІНВЕСТУВАННЯ В ГРЕЦІЇ

Α) ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РИНКУ НЕРУХОМОСТІ

Протягом 2015 року як і раніше продовжився тиск на ринкову вартість, ціни і орендну плату як на житлову, так і на комерційну нерухомість, хоча і з меншою інтенсивністю в порівнянні з попередніми роками. Несприятливі економічні умови, введення обмежень на рух капіталу і відсутність ліквідності, високий рівень безробіття, високий податковий тягар і постійна нестабільність податкової системи гальмують відновлення ринку.

На ринку житла ціни продовжували знижуватися і в 2015 році, але в більш помірних темпах. Зокрема, середньорічний темп зниження цін на квартири в 2015 році склав 5,1% в порівнянні з 7,5% в 2014 році. Найбільш виражений спад цін в період 2008 - 2015 рр. проявився в двох найбільших міських центрах в порівнянні з іншими великими містами і областями, а також це торкнулося об'єктів старого житлового фонду і об'єктів більшої площі в більш дорогих районах країни.

Зокрема, починаючи з 2008 р., року початку економічної кризи, до четвертого кварталу 2015 року загальне зниження цін на квартири в номінальному вираженні склало 41,2%.

З аналізу даних хронологічного віку і територіального розташування нерухомості видно, що зниження цін більше торкнулося "старих" квартир (хронологічний вік яких понад 5 років: -42,2%), ніж "нових" (хронологічний вік яких до 5 років: -39,6%), а також це простежується в міських центрах Салоніки і Афіни (-45,4% і -43,4% відповідно) в порівнянні з іншими великими містами (-39,2%) та іншими регіонами (-36,9%).

Тенденція до спаду цін як на житлову, так і на комерційну нерухомість продовжиться і в 2016 році. Однак, недавнє зниження показників в системі визначення кадастрової вартості нерухомості, що є базою оподаткування, а також її заміна в майбутньому на нову систему ідентифікації оподатковуваної вартості на підставі ринкових цін, внесуть, як очікується, свій внесок у відновлення ринку і стимулювання інвестиційної діяльності.

Б) ЗМІНИ В БАНКІВСЬКОМУ СЕКТОРІ - «ЧЕРВОНІ КРЕДИТИ»

Успішна рекапіталізації грецьких банків, банківські канікули і введення обмежень на зняття готівки, транскордонні платежі, транскордонний рух капіталу та інші банківські операції, а також менше очікуваного вплив обмежень на індекси банків, є основними змінами в банківському секторі протягом 2015 року.

Зокрема, щодо параметрів, які впливають на стабільність системи, на основі показників за період січень-вересень 2015 року, погіршення якості показав кредитний портфель, в той час як операційні результати банків показали стійкість.

Що стосується кредитного портфеля, відсоток неповернених позик в кінці вересня 2015 р. склав 43,6% від загального обсягу позик в порівнянні з 39,9% за станом на кінець грудня 2014 р. За окремим категоріям кредитів, найвищий відсоток необслуговуваних позик простежується в споживчих кредитах 55,4% (грудень 2014: 51,3%), далі йдуть бізнес-кредити 43,3% (грудень 2014: 39,8%) і іпотечних кредитах 39,8% (грудень 2014: 35,6%).

Коефіцієнт покриття необслуговуваних позик відповідно до кумулятивних прогнозів виріс до 48,8% у вересні 2015 року (в порівнянні з 44% грудня 2014 р.), з огляду на те, що банки чітко слідували консервативній політиці щодо формування прогнозування кредитних ризиків, продовжуючи свої зусилля по їх більш активному управлінню, які, по суті, були прискорені після завершення рекапіталізації.

В) НОВІ ПЕРСПЕКТИВИ ІНВЕСТИЦІЙ

Ефективне управління необслуговуваних позик є одним з ключових елементів, які привернули увагу інвесторів, які брали участь в недавніх збільшеннях капіталів банків, оскільки мала місце думка, що існує захована завищена оцінка «червоних» кредитів.

У зв'язку з викладеним вище, і за умови, що один з чотирьох іпотечних кредитів (38%) не обслуговується, а «червоними» є приблизно 30.000-50.000 об'єктів не основного житла та заміських будинків, з'являється нова можливість для інвестицій в цю категорію об'єктів нерухомості, які перейшли у власність банків і надаються на продаж через відкриті торги.

GREKODOM DEVELOPMENT – MBG CONSULTING SERVICES: ДИНАМІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Компанії холдингу "Mouzenidis Group" - Grekodom Development і BMG Consulting Services - в тісній співпраці, стежачи за мінливим економічним середовищем і беручи до уваги нові можливості, які вона надає, створили нові стратегічні альянси з системними банківськими організаціями, збагачуючи, з одного боку, діапазон наданої продукції і послуг і, з іншого боку, граючи активну роль в поточних подіях і будучи, таким чином, ініціатором у використанні нової інвестиційної можливості, яку надає продаж об'єктів нерухомості з відкритих торгів.

Співпраця цих двох компаній, що мають багаторічний досвід, з одного боку, в сфері Real Estate і, з іншого боку, в сфері консалтингових послуг і які мають професійний досвід, доступом до відповідної інформації та кваліфікованими фахівцями, гарантує надійну і безпечну можливість прийняття участі в процесі відкритих торгів. Високого рівня консультативні послуги і глибоке знання ринку нерухомості в поєднанні з професійним досвідом організації процесу (підготовка документації, представництво на торгах, перекладацькі послуги та т.д.) забезпечують законність участі в торгах і гарантують правильність вибору інвестиційного проекту.

Підписка на розсилку